Vaš dom mora biti zatočišče. Toda za ljudi s celoletnimi alergijami je lahko hkrati tudi vir alergijskih simptomov, kot so kihanje, izcedek iz nosu, zamašen nos in srbeče, solzne oči. Celoletne alergije se lahko pojavijo kadar koli v letu. Ker pa mnogi ljudje v hladnejših mesecih pogosto preživijo več časa v stanovanju, so lahko celoletne alergije še posebej moteče pozimi.
Izberite alergijo, če želite izvedeti več:
Alergije na hišne živali
Pregled
Če imate zaradi svojih kosmatih prijateljčkov izcedek iz nosu in srbeče, solzne oči, te alergijske reakcije ne povzroča njihovo krzno. Gre za beljakovine, ki jih najdemo v prhljaju (odmrle kožne celice), slini ali urinu živali. Ti alergeni se prenašajo na kožo ali kožuh, kjer se najpogosteje dotikamo psov in mačk. Ti delci so tako lahki, da se lahko prenašajo po zraku ter se usedejo na oblačila in lase.
Nasveti za alergike na hišne ljubljenčke
- IMEJTE NAČRT
Zavedajte se morebitne izpostavljenosti hišnim ljubljenčkom, na katere ste morda alergični. Ko obiščete prijateljev dom, vnaprej vprašajte, ali imajo tam hišne ljubljenčke, da boste pripravljeni na zdravljenje alergije, če se vam pojavijo simptomi.
- VZPOSTAVITE OBMOČJA BREZ DOMAČIH ŽIVALI
Hišnim ljubljenčkom ne dovolite vstopiti v svojo spalnico, razmislite pa tudi o tem, da bi jih omejili na določene dele stanovanja.
- IZPERITE IN PONOVITE
Če imate hišnega ljubljenčka, lahko redno kopanje pomaga pri zmanjševanju količine alergenov.
- UMIJTE SI ROKE
Ko se dotaknete hišnega ljubljenčka, držite roke stran od oči, dokler jih ne boste imeli možnosti umiti.
- PAMETNO IZBIRAJTE HIŠNE ŽIVALI
Mačke lahko povzročijo več težav z alergijami kot psi, ker si veliko ližejo dlako ali kožo in širijo alergene iz sline na svoje telo. A ne pozabite, da simptome alergije na hišne živali lahko povzročijo tudi krznene živali, ki ne puščajo dlak. Ribe, raki, puščavniki, legvani in želve so na primer dobra izbira za hišne ljubljenčke za alergike.
Alergije na prah
Pregled
Pogost sprožilec celoletnih alergij, pršice , so v prašnih delcih, ki se naravno zbirajo po vašem stanovanju. Ta mikroskopska bitja živijo od odmrlih kožnih celic in se skrivajo v tkaninah, kot so blazine, vzmetnice, oblazinjeno pohištvo, odeje in preproge.
Pršice ne pijejo vode. Namesto tega absorbirajo vodo iz vlage v zraku.2 Zato so pršice bolj razširjene v vlažnih predelih vašega doma in v poletnih mesecih. Če pa živite v toplejšem in vlažnem podnebju, so lahko prisotne skozi vse leto.
Nasveti za alergike na prah
- ZMANJŠAJTE KOLIČINO PRAŠNIH DELCEV
Redno perite vso posteljnino in odeje v vroči vodi (vsaj 60 °C). 4 Uporabite sesalnik s HEPA -filtrom ali dvojno vrečko in redno brišite prah z vlažno krpo. Med čiščenjem obvezno nosite zaščitno masko in rokavice, da zmanjšate izpostavljenost prašnim alergenom.
- PREVERITE ETIKETO
Znoj lahko povzroči plesen v blazinah, vzmetnicah in pohištvu, napolnjenem s penasto gumo. Zato obvezno preverite etiketo posteljnine in prevlek za posteljnino.
- POKRIJTE SE
Na vzmetnicah in blazinah uporabite protialergijske prevleke.
- VRZITE VEN
Če je mogoče, odstranite preproge, ki pokrivajo celotno površino spalnice.
- RAZVLAŽEVANJE
Relativna vlažnost v vašem domu naj bo pod 50 odstotki. V številnih prodajalnah strojne opreme lahko dobite higrometer (merilnik vlage) za merjenje vlažnosti svojega doma.4 Kadar je preveč vlage v zraku, postavite razvlaževalnik na vlažna območja, da bo vlaga pod nadzorom.
Alergije na plesni
Pregled
Alergijo na plesen povzročajo mikroskopske spore plesni, ki plavajo v zraku kot cvetni prah . Notranje plesni skozi vse leto izločajo spore in se skrivajo na vlažnih mestih, kot so kleti, kopalnice, pralnice, podstrešja, hladilniki in okenske police. Ker plesen uspeva v vlažnih prostorih, so simptomi alergije na plesni pogostejši v poletnih mesecih, ko je vroče in vlažno. V geografskih območjih, ki so običajno vroča in vlažna, vroča in vlažna, so lahko prisotna skozi vse leto.
Nasveti za alergike na plesni
- OČISTITE STANOVANJE
Preprečite nastanek plesni z rednim čiščenjem kopalnice, pralnice in kleti. Vlažnega perila ne puščajte dlje časa v pralnem stroju. Zavese za tuširanje, kopalniške ploščice, fuge in napeljave očistite z izdelki za uničevanje in preprečevanje plesni. V kopalnici uporabljajte pralne kopalniške preproge.
- NAJ BO VLAGA POD NADZOROM
Vlažnost v vaši hiši naj bo pod 50 %, da se prepreči rast plesni. Če je vlažnost visoka, uporabite klimatske naprave in razvlaževalnike. Uporabite lahko tudi napo nad štedilnikom in ventilator v kopalnici, da odstranite dodatno vlago pri kuhanju in prhanju.5
- NE POZABITE NA HLADILNIK
Očistite hladilnik in redno praznite posodo za vodo. Pokvarjeno hrano takoj zavrzite, da boste čim bolj zmanjšali rast plesni.
- NAJ BO LUČ
Plesen ne mara sončne svetlobe, zato imejte zavese ali senčila čez dan razgrnjena.
- PREVERITE ETIKETO
Znoj lahko povzroči plesen v blazinah, vzmetnicah in pohištvu, napolnjenem s penasto gumo. Zato obvezno preverite etiketo posteljnine in prevlek za posteljnino.
LITERATURA:
- Pet Allergy. Mayo Clinic. Dostopano April 2021.
- Indoor Year-Round Allergies in Children. Smart Allergy Mom Toolkit®. Dostopano April 2021.
- Allergy Dust Mites. ENT and Allergy Center of Missouri. University Physicians. University of Missouri Health Center.
- Your Home Can Be Your Castle—Despite Pesky Dust Allergens! Dostopano April 2021.
- Watch Out for Summer Mold. Dostopano April 2021.